Expediční deník

Nástěnkářka tentokrát definitivně odmítla tahat s sebou po lágrech kus korkové desky s rýsováčky, zmodernizovala se a výsledkem budiž blog Expedice Mrtvá trať 2011 aneb Po stopách Stalinovy železnice 2, který tato statečná a počítačově průměrně gramotná žena vedla na webových stránkách časopisu Respekt. Tato publicita vedla ke značnému nárůstu čtenářů a obdivovatelů, zároveň však přeci jen podpořila do té doby minimální autocenzurní zásahy.

Tento expediční deník mapuje i událostmi nabité dny v Moskvě, které předcházely expedici samotné. Vydejme se tedy za našimi hrdiny, přesuňme se s nimi vlakem až někam za Ural a vychutnejme si jejich nová dobrodružství, která zažili v březnu a v dubnu 2011.

Marta - nástěnkářka

 

1. Expedice 501

Upravit

Kdesi v Rusku za polárním kruhem budovala se na Stalinův příkaz podivná stavba-železnice. Budovala se? Vězni ji budovali. Tisíce nevinných uvíznuvších ve spárech GULAGu. Ne nadarmo se jí přezdívá Mrtvá trať.

Expedice 501 navazuje na slavnou Expedici 503 z léta 2009 (o níž jste si mohli přečíst i na stránkách Respektu).

Celý článek

2. Pražský harmonogram expedice

Upravit

Zkušenosti z minulé expedice napovídají, že nic z toho, co si v teple domova u psacího stolu naplánujeme, nemusí daleko na severu vůbec platit. Také není úplně vhodné vytrubovat kde, kdy a s kým, protože pak nás někteří puntičkáři veřejně peskují (viz léto 2009: "Kde se flákáte, podle harmonogramu už jste měli být dávno v Turuchansku!"). Máme tohle zapotřebí?

Celý článek

3. Moskva

Upravit

Předvoj Expedice 501 dorazil do Moskvy a zodpovědně plní svou misi. Opravdu?

Celý článek

4. Účastníci expedice kompletní

Upravit

Moskva je město ohromné a ohromné jsou i zážitky. Žijeme ve spěchu, jedna akce za druhou...

Celý článek

5. Ani puchu, ani péra, vyrážíme!

Upravit

Přežijí polárníci tři dny ve vlaku? Ochrání je supertermoprádlo? Nevybourají se ve všudechodu? Neušlapou je sobi? Na tyto otázky v textu ještě odpovědi nenajdete. Ale než se naši hrdinové přesunou na Jamal, přečtěte si zatím o jejich dalším dobrodružství v Moskvě.

Celý článek

6. Rychlík 110 AE Moskva - Nový Urengoj

Upravit

Od soboty večer do úterý odpoledne seděli naši polárníci v přetopeném vlaku a přesouvali se z Evropy do Asie, z jednoho časového pásma do druhého...

Celý článek

7. Cesta do Nadymu

Upravit

Naši polárníci dojechali do jednoho z cílových měst expedice, navazují družbu s Ruskou geografickou společností, a stávají se jakousi atrakcí pro místní.

Celý článek

8. Vnimanije, vnimanije

Upravit

Toto neni novy prispevek, ale oznameni. Ozameni o dlouhem mlceni polarniku...

Celý článek

9. Ztraceni v Nadymu

Upravit

Naši polárníci uvízli v Nadymu. Sice si žijí jako v bavlnce, opečováváni Ruskou geografickou společností, ale čeho je moc, toho je příliš. Jsou to milí lidé.

Celý článek

10. Čekání na vezděchod

Upravit

Nasi polarnici propadaji beznadeji, vezdechoda net a neustale opecovavani od dvou autistu zacina byt nesnesitelne. Jak by rekla pruvodci Sveta "poterpite nemnozko".

Celý článek

11. Všudechodem po stopách pětsetjedničky

Upravit

S drobným zpožděním tří hodin a dvou dnů vyrazili naši polárníci v pondělí 28. března na zimnik z Nadymu do Salechardu. Vrchol expedice 501.

Celý článek

12. Hodně štěstí, vesnická hlupačko

Upravit

4.4.2011, zapsala Marta

Celý článek

13. Stalinův dech v tundře

Upravit

Jeden z mála úseků mrtvé trati, který byl ještě během stavby celé železnice zprovozněn. Jak vypadá po šedesáti letech, vystaven napospas vlivům přírody a nenechavců?  Co se dochovalo z trati a přilehlých lágrů?

Celý článek

14. Salechard - město na polárním kruhu

Upravit

Po osmnácti hodinách jízdy ve všudechodu procitli naši polárníci v jediném městě na světě, které leží přímo na polárním kruhu. Podivné město.

Celý článek

15. Nová salechardská dobrodružství

Upravit

Ech, nezastaví se ti dobří lidé. Od zamrzlé mamutky Ljuby k zamrzlému Obu a pak hned na divadelní představení. Taková aktivní žizň dá zabrat. Oblomova na nás!

Celý článek

16. Den Oleněvoda

Upravit

Druhý vrchol expedice - setkání s místními původními obyvateli a jejich zvířenou.

Celý článek

17. Jar Sale aneb konečně minus 30!

Upravit

Expedice se tedy rozdělila. Přežijí jeden bez druhého, resp. tři bez jedné? Čtěte další dobrodružství statečných polárníků.

Celý článek

18. Poslední dnové na Severu, návrat do Stolice

Upravit

Expedice se chýlí ke konci, ale o napětí není nouze. Přežijí polárníci sibiřské mrazy? A cestu vlakem tou nejobyčejnější třídou? A nástěnkářka? Setkají se ještě vůbec někdy?

Celý článek

19. Konečná stanice, vystupovat!

Upravit

Setkání s bývalým vězněm, který pracoval na stavbě mrtvé trati. Poslední slova účastníků Expedice 501. Návrat do vlasti.
Celý článek
cz en pl ru