Mrtvá trať»Expedice »Expedice 2011 (trať 501)

Expedice 2011 (trať 501)

V březnu a dubnu 2011 jsme vyrazili na západní část Mrtvé trati. Nejprve jsme dorazili do města Nadym, kde jsme strávili šest dní čekáním na "vezděchod", neboli sněhový transportér, který byl schopen projet podél zbytků železnice. Během jediného dne jsme pak urazili 350kilometrový úsek mezi Nadymem a Salechardem podél pozůstatků kolejí a lágrů Gulagu. Neměli jsme sice čas detailně zkoumat jedntlivé pracovní tábory či artefatkty železnice, zato jsme viděli její velký kus. V létě je tento úsek kvůli bažinám autem nesjízdný. Právě úsek mezi Salechardem a Nadymem by měla znovu vybudovat česká společnost OHL.

 

Deník expedice zachycuje celý její průběh z Moskvy přes Nadym, Salechard, setkání s původními obyvateli až zpět přes Petrohrad do Moskvy. Původní verzi deníku najdete na stránkách blogů Respektu.

 

Ucelené soubory fotografií Petry a Štěpána najdete na serveru Picasa ve třech temtických souborech: Mrtvá trať č. 501, Jamalo-něnecký autonomní okruh a Něnci. Fotografie Marty jsou na jejím profilu na Picase.

 

Členové expedice u svého vezděchodu. Zprava Petra Černoušková (Murycová), Marta Nováková, Martin Škoda a Štěpán Černoušek.

cz en pl ru