Trestný lágr


Zobrazit místo Mrtvá trať na větší mapě

 

Trestný lágr leží cca 7 km od Jermakova a téměř kilometr stranou od zbytků náspu, ze kterého je kvůli porostu a tajze viditelnost maximálně pár desítek metrů do strany. Není zanesen v podrobné mapě, která obsahuje jinak všechny lágry. Při hledání tohoto táboru nám zkolabovala GPSka, takže jsme byli odkázáni jen na vytištěné staelitní mapy. V jeden okamžik jsme se rozhodli vydat kolmo do tajgy a pátrat po zbytcích elektrického vedení, které, narozdíl od náspu, vedlo až k táboru. Po půlhodině prosekávání tajgou a boření se do mechů jsme našli první ruiny. Za chvíli nález druhého baráku, ostnatých drátů, samotky a dokonce i takřka neporušené strážní věže. Jenom vše bylo natolik zarostlé, že jsme se radši všichni drželi pohromadě – pravděpodobnost ztráty orientace a zabloudění byla poměrně vysoká.

 

Atmosféra v tomto lágru byla ponurá. Jedná se vlastně o tábor se zpřísněným režimem, kam byli vězni posíláni za trest. Běžné baráky mají v okne i dveřích mříže (v ostatních táborech tomu tak není), dveře se na noc nejspíš zamykali zvenčí. V areálu tábora je kromě "samozřejmé" samotky ještě jedno velké vězení. Trestanci se v tomto táboře věnovali běžné práci, ovšem za zpřísněných podmínek.

 

Více o trestném táboře se dočtete v našem expedičním deníku.

 

 

Interaktivní plánek lágru. Po kliknutí na červená pole se dostanete k fotografiím příslušných objektů:

Samotka Administrativní barák Barák dozorců Barák Strážní věž Pracovní barák Barák vězňů Barák vězňů Lázeň Dezinfekce Vězení Pracovní barák Ostnatý drát Ostnatý drát

cz en pl ru