Jermakovo


Zobrazit místo Mrtvá trať na větší mapě

 

Město Jermakovo bylo centrem stavby č. 503.

JermakovoV Jermakovu jsme jedno odpoledne věnovali prohlídce zbytků osady. Ta měla během stavby 15 tisíc obyvatel, dnes zbytky města pohltila tajga. Ruiny domů jsou většinou rozpadlé, zarostlé stromy a keři, z průseků mezi porostem jsou obtížně viditelné. Na detailnější průzkum zbytků města by bylo potřeba minimálně tří dnů. Rozhodli jsme se tomu čas nevěnovat a prozkoumali jsme pouze několik náhodně vybraných domů. Jedná se o dřevěné domy, jejichž stav odpovídá téměř 60 letům chátrání. Často mají provalenou střechu a trouchnivou podlahu, z vybavení se nedochovalo prakticky nic.

 

Obecně se dá říct, že zbytky města jsou dost poškozené častou přítomností rybářů, výletníků (dříve některé turistické parníky dělaliRybáři v Jermakovu zastávku) a též mohutnou výpravou za starým železem, která zde v roce 2005 za pomoci buldozerů a jeřábů vybrakovala vše, co mělo nějakou hodnotu. Byly odvezeny i dvě lokomotivy typu „Ov“, které byly na břehu Jeniseje u Jermakova.

 

Dnes, stranou od bývalého města, postupně rozšiřuje své příbytky rybář Kazancev. Obývá zde starší rozlehlou chalupu, vedle níž postavil nový dvoupatrový příbytek se saunou pro rybáře, hosty a případné turisty. Kazancevovi pomocníci obývají dvě dřevěné chatky blíže ke břehu, mají zde i saunu. Přes léto Kazancevovi pomáhá cca pět rybářů, 2-3 z nich zde zůstávají i přes zimu (starší vyléčení alkoholici, kteří vše ostatní dávno ztratili). Kazancev má k dispozici traktor, díky němuž jsou některé cesty v okolí Jermakova (včetně části bývalého náspu) nezarostlé a poměrně schůdné.

 

cz en pl ru