Film Mrtvá trať bude mít premiéru v kině Atlas, pak zamíří na festival v Rotterdamu

Film Mrtvá trať bude mít premiéru v kině Atlas, pak zamíří na festival v Rotterdamu

Srdečně vás zveme na premiéru filmu Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly, která se uskuteční ve středu 25. ledna 2012 v pražském kině Atlas (Sokolovská 1, Praha 8) od 20:00. Následně bude film uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

 

 

Český dokument Mrtvá trať bude uveden v Rotterdamu
(zpráva ČTK, vydáno v Českých novinách i s našimi fotkami z druhé expedice)

 

Dokumentární film Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly bude koncem ledna uveden na prestižním MFF v Rotterdamu. Podle producenta Pavla Berčíka ze společnosti Evolution Films zaujal pořadatele svou vizuální stránkou a nezvyklým uchopením tématu.

 

Snímek mapuje stavbu železniční trati uprostřed Sibiře, která neměla takřka žádný strategický význam a vznikala v podstatě ze Stalinovy zvůle. Trať Salechard - Igarka budovali především vězni gulagu, kteří v odlehlých a nehostinných končinách i nelidských pracovních podmínkách často umírali hladem, zimou a vyčerpáním. Režisér zaznamenal výpověď bývalého dozorce v lágru a objektivní výpověď ředitelky muzea v Igarce. Před kameru se dostal i bývalý vězeň z jednoho z lágrů, který filmaři navštívili.

 

Režisér Špidla s těmito informacemi a s obrazovým materiálem pracuje jinak, než bývá zvykem. Síla autentických výpovědí spolu s vizuálně propracovanými záběry natočenými na 16mm materiál spolu s pečlivou prací s komponovanou hudbou a ruchy mají za úkol vyvolat v divákovi pocity stísněnosti, odlehlosti a nekonečnosti ruské Sibiře.

 

"Měl jsem jedinečnou možnost připojit se k badatelské expedici rusistů. Dostat se do tak odlehlých končin, jako je tajga za polárním kruhem, je silný a namáhavý zážitek. Cesta je dlouhá - nejprve letadlem, pak několik dní lodí po řece Jenisej a pak s pomocí mačet neprostupnou tajgou pěšky s veškerou technikou na zádech. Poté se dostanete na místa, která byla bezmála masovým popravištěm. Vše tam vypadá jako v postkatastrofickém filmu, kdy všichni náhle zmizeli a lidské dílo si nerušeně posledních 50 let bere zpět příroda. Tyto pocity jsem se snažil skrze plátno předat divákům," řekl ke svému filmu režisér.

 

Šimon Špidla vystudoval katedru střihové skladby FAMU a jako střihač se podílel na příklad na filmech Marta (režie Marta Nováková), Česká Rapublika (režie Pavel Abrhám). Mrtvá trať není jeho prvním režisérským počinem. Už během studia natáčel autorské a experimentální filmy, z nichž některé cestovaly po zahraničních festivalech. V Rotterdamu tak už v roce 2006 uvedl svůj snímek o vynálezci Josefu Božkovi.

 

"Je nám opravdu velkou ctí, že Mrtvá trať byla vybrána do Rotterdamu. Pro náš film je to opravdu ten nejlepší začátek jeho festivalové a prodejní kariéry. Už teď se na nás obrací další festivaly a potenciální distributoři. Věříme, že se podaří Mrtvou trať dostat i k českým divákům," podotkl Berčík. Aktuální informace naleznou zájemci na adrese www.mrtvatrat.cz.

 

Mrtvá trať měla předpremiéru loni na podzim na jihlavském festivalu v soutěžní sekci Česká radost. Při příležitosti uvedení v Rotterdamu bude mít snímek 25. ledna premiéru v pražském kině Atlas. Uveden bude i na festivalu Jeden svět. Film vznikl za podpory fondu kinematografie a v koprodukci s firmou DocuFilm Praha.

cz en pl ru