Mrtvá trať»Aktuálně

Aktuálně

Expedice „Mrtvá trať 2013“

V září jsme podnikli další výpravu na Mrtvou trať. Tentokrát opět na východní část opuštěné železnice s cílem prozkoumat více než 100kilometrový úsek podél řeky Turuchan v okolí osady Janov Stan. Přes nepřízeň počasí a řadu obtíží se nám nakonec podařilo detailně zmapovat deset opuštěných lágrů Gulagu podél trati.

 

Díky Pavlu Blažkovi máme z těchto míst unikátní panoramatické záběry, takže se časem můžete těšit na virtuální prohlídku Gulagu ve stylu Google Street View. První zpracované výsledky najdete na novém webu www.gulag.cz.

 

Teď už zbývá jen zpracovat obří objem nasbíraných dat... Sledujte náš Facebook, postupně budeme přidávat detaily z expedice!

 

 

Mrtvá trať jako hlavní téma časopisu Lidé a země

Mrtvá trať byla hlavním tématem březnového čísla Lidé a země (3/2013)! Téma bylo rozděleno do pěti článků, z nichž dva jsou dostupné online:

 

 

Celý článek

Štěpán Černoušek: Stopnout náklaďák a jet

Film Mrtvá trať ke stažení na Doc Alliance!

Dokumentární film Mrtvá trať je ke zhlédnutí v plné verzi na serveru Doc Alliance. Stačí kliknout SEM!

 

 

 

Expediční nástěnkářka Marta natáčí nový film. O gulagu.

Režisérka Marta Nováková, svého času nástěnkářka našich dvou expedic na Mrtvou trať, začala natáčet svůj nový film. Snímek "Osm hlav šílenství" pojednává o ruské básnířce Anně Barkové, která strávila přes 20 let v táborech Gulagu. Výpravy na Mrtvou trať byly pro Martu vlastně jen takovými obhlídkami... Více v článku Aneta Langerová má první hlavní roli ve filmu. Zahraje si ruskou básnířku (iDNES, 18. 2. 2013) 

 

 

Článek o Mrtvé trati v časopise Cargo Motion

V časopise Cargo Motion 4/2012 vyšel článek o Mrtvé trati a našich expedicích. Ve formátu pdf je ke stažení ZDE.

 

 

Reportáž o Mrtvé trati v Objektivu

V pořadu České televize Objektiv byla odvysílána reportáž o poloostrově Jamal, její značná část je věnovaná právě Mrtvé trati. Materiál vznikl během naší druhé expedice v březnu 2011.

 

 

Rozhovor a článek o Mrtvé trati

O expedicích na Mrtvou trať hovořil Štěpán Černoušek v pořadu Před půlnocí na ČT24. V dubnu zároveň vyšel obsáhlý článek o první expedici s množstvím našich fotografií ve slovenském týdeníku Plus 7 dní (ve formátu pdf zde).

 

 

Film Mrtvá trať nominován na Cenu Pavla Kouteckého

Dokument Mrtvá trať byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého. Při té příležitosti proběhnou další projekce:

úterý 5. 6. / 21.00 Hlavní nádraží – společenský sál, Wilsonova 8, Praha 2

čtvrtek 7. 6. / 21.00 Pardubice – Divadlo 29, Svaté Anežky České 29

pondělí 11. 6. / 19:30 – Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

 

 

Promítání Mrtvé trati v Knihovně Václava Havla

Vzhledem k velkému zájmu o výstavu Čechoslováci v Gulagu zařadila Knihovna Václava Havla do programu dvě komentované prohlídky. Po nich bude vždy následovat promítání dokumentárního filmu Mrtvá trať. Termín: středa 25. dubna a úterý 22. května od 18 hodin, Knihovna Václava Havla - Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha 1.

 

 

Celý článek

Nálezy z Mrtvé trati na výstavě v Knihovně Václava Havla

V rámci výstavy "Čechoslováci v Gulagu" jsou jako ilustrační předměty k vidění nálezy z lágrů, které jsme učinili během expedice v srpnu 2009. Výstava v Knihovně Václava Havla byla zahájena 22. března a potrvá do 31. května 2012. Rozhovor s autory o výstavě se zmínkou o Mrtvé trati najdete ZDE.

 

 

Celý článek

Mrtvá trať získala ocenění na festivalu Jeden svět!

Dokumentární film Mrtvá trať získal na festivalu Jeden svět Cenu Poroty Českého rozhlasu. „Porota ocenila velice úzké kompoziční propojení obrazu a zvukové stopy jako celku, v níž se stírají rozdíly mezi tradičními kategoriemi filmového ruchu a hudební kompozice. Zvuková stopa vytváří ve vztahu k samotné tematice filmu paralelní narativní vrstvu, čímž tak emočně povyšuje celkový dojem z projekce.“ Více ZDE.
(Zpráva ČTK i s fotkou ze zimní expedice 2011 je ZDE.)
(Rozhovor s režisérem Šimonem Špidlou ZDE)

 

 

Časopis Respekt o expedicích na Mrtvou trať

V aktuální vydání časopisu Respekt (11/2012) vyšel článek o našich expedicích Mrtvá trať, která dostala směr. Zároveň jako upoutávku na článek připravil Respekt.cz pětiminutové video s účastníky expedice s názvem Za komáry a lidskými osudy.

 

 

Mrtvá trať na festivalu Jeden svět 2012

Mrtvá trať na festivalu Jeden svět 2012

Dokument Mrtvá trať bude součástí filmového festivalu Jeden svět, který proběhne počátkem března v Praze. Celkem tři promítání se uskuteční ve dnech 9. 3. (kino Světozor, malý sál), 12. 3. (kino Atlas, velký sál), 15. 3. (kino Atlas, malý sál). Více na stránkách Jednoho světa. Promítání se uskuteční i v Plzni v Měšťanské besedě 29. března.

 

 

Promítání Mrtvé trati v Domě národnostních menšin

Ve čtvrtek 16. února v 19:00 v Domě národnostních menšin (Vocelova 3, Praha 2) proběhne projekce dokumentárního filmu MRTVÁ TRAŤ Šimona Špidly. Promítání pořádá sdružení Ruská tradice v rámci svého kinoklubu. Více informací (v ruštině) najdete ZDE.

 

 

Film Mrtvá trať na startu!

Ve vyprodaném pražském kině Atlas se ve středu 25. ledna odehrála preméra filmu Mrtvá trať.

 

 

Celý článek

Film Mrtvá trať bude mít premiéru v kině Atlas, pak zamíří na festival v Rotterdamu

Film Mrtvá trať bude mít premiéru v kině Atlas, pak zamíří na festival v Rotterdamu

Srdečně vás zveme na premiéru filmu Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly, která se uskuteční ve středu 25. ledna 2012 v pražském kině Atlas (Sokolovská 1, Praha 8) od 20:00. Následně bude film uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

 

 

Celý článek

Trailer k filmu Mrtvá trať

Trailer k filmu Mrtvá trať

Na web přibyl oficiální trailer k filmu Mrtvá trať! Dokument bude uveden během ledna 2012 v Praze (termín a místo upřesníme) a poté poputuje na festival dokumentárních filmů v Rotterdamu.

 

 

Reportáž ČT využila naše záběry Mrtvé trati

Reportáž ČT využila naše záběry Mrtvé trati

Česká televize v rámci své hlavní zpravodajské relace Události 1. prosince 2011 odvysílala reportáž o účasti české firmy na obnovení části Mrtvé tratiV reportáži jsou využity autentické záběry železnice, lágrů, zimní přírody a pamětníka stavby Mrtvé trati Alexandra Snovského, které jsme natočili v místech plánované stavby během expedice v březnu 2011.

 

 

Celý článek

České firmy postaví v Rusku trať na kostech vězňů Gulagu

České firmy postaví v Rusku trať na kostech vězňů Gulagu

Pod tímto názvem vyšel článek na iDnes, který dává do souvislosti výsledky našich expedic a plán na obnovení části Mrtvé trati firmou OHL ŽS. Tentýž článek vydalo i Aktuálně.cz s názvem "Češi dostaví na Uralu mrtvou trať vězňů z gulagů".

 

 

Česká firma obnoví část Mrtvé trati

Česká firma obnoví část Mrtvé trati

Česká stavební společnost OHL ŽS se bude podílet na obnovení části Mrtvé trati v délce přibližně 350 kilometrů. Konkrétně se jedná o úsek mezi Salechardem a Nadymem, který prozkoumala naše druhá expedice v březnu 2011.

 

 

 

Celý článek

Předpremiéra filmu Mrtvá trať

Předpremiéra filmu Mrtvá trať

Na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě měl 28. října 2011 předpremiéru film Šimona Špidly MRTVÁ TRAŤ, který vznikl na expedici v srpnu 2009. 

 

 

Ke stažení
ikonatest
cz en pl ru